نور پردازی - BRANDAART

Go to content

Main menu:

نور پردازی

مقاله های تخصصی معماری

طراحی روشنایی برای محیط داخلی
باور کنید یا نه، مفهوم نورپردازی محیط داخلی از 70000 سال قبل از میلاد مسیح ، هنگامی که اجداد ما ساکن غارها بودند و کاسه های سنگی و گاهی از جنس پوست را با چربی حیوانات پر می کردند، تا کنون مطرح بوده است. قابلت حمل نور در قالب مشعل های چوبی زندگی یونانیان را دگرگون نمود و اولین بار با کنترل رنگ نور با شیشه های قرمز و تلطیف نور در فضاهای داخلی آغاز شد.
انسان از عصر اولیه سکونت خود تا کنون، راهی طولانی را پشت سر نهاده است و اکنون در نقطه ای ایستاده که برای نورپردازی خانه و محیط کار خود گزینه های بی شماری در پیش رو دارد، ابزارهایی ویژه برای داخل و خارج از ساختمان خود، مجموعه ای از امکانات در آرایه هایی از سبک های گوناگون ، رقص نور تا مدیریت هوشمند نور متناسب با اقلیم و هرآنچه که به تناسب سبک و سلیقه و اهداف خاص خود برای آرایش ، آرامش و نیاز ساختمان لازم است. با توجه به وجود امکانات متنوع و مدرن روشنایی امروزی، اهمیت استفاده صحیح و کارآمد از هرآنچه که در دسترس ما موجود است، بیش از پیش ضروری به نظر میرسد.

این همه در طراحی
بسیاری از ما با "طراحی داخلی"، "طراحی نما" و حتی "طراحی چشم انداز" آشنا هستند، اما به نوعی "طراحی روشنایی" یا به عبارتی طراحی نور در داخل ساختمان معمولا از دیده ها پنهان می ماند. با این حال، طراحی دقیقا همان چیزی است که شما نیاز دارید.هنگام انتخاب لوازم جانبی برای خانه خود ، توجه به طراحی روشنایی و نور می تواند تفاوت چشمگیری در بروز احساست شما در تقابل با اشیائ دکوراتیو اطرافتان و ارتباطی متفاوت بین آنها ایجاد نماید، چنانکه طراحی نور می تواند فضا و چیدمان خانه شما را با نوری آزار دهنده ویکنواخت ، تبدیل به خانه ای نمونه و ممتاز و تسکین دهنده کند.
طراحی روشنایی فراتر از انتخاب وسایل جذاب و متصل کردن آنها را در - و قطعا آن را فراتر از نور مستقیم گسترش می یابد. در ابتدایی ترین آن، طراحی روشنایی شامل بکارگیری سطوح مختلف نور که با هم کار به برجسته کردن ویژگی های منحصر به فرد هر یک از اتاق ها و نیازمندی های روشنایی خاص.
طراحی روشنایی فراتر از صرفا انتخاب و خرید مجموعه محصولات مدرن و زیبای نورپردازی است، جلوه های ویژه محصولات یا به عبارتی اثرات ثانویه این ابزار بسیار مهمتر از شکل و ابعاد آنان است. در ابتدایی ترین تعاریف از طراحی نورپردازی می توان به برجسته شدن سطوح گوناگون یک اتاق با بکارگیری منابع و سطوح حاصل از نور که با هم کار برجسته کردن ویژگی های منحصر به فرد هر یک از اتاق ها و نیازمندی های روشنایی آن  را به شکل منحصر بفردی به عهده دارند، اشاره نمود.پیشنهاد می شود ، بهتر است قبل از انتخاب و خرید ابزار نورپردازی برای اماکن خود در صورت امکان با یک مشاور متخصص تماس بگیرید.
اگر خودتان تصمیم به مدیریت پروژه نورپردازی مکان خود دارید لازم است که به نکات مهمی توجه کنید. در وحله اول بدانید که استفاده از نورهای تخت و مستقیم از نامناسب ترین نورهای موجود می باشند. این نورها فضاهای غم انگیز و تاریکی را ایجاد می کنند که در بیشتر مواقع برای سالن های نمایش مناسب است.

اگر سطح نور یکنواخت است و یا تنها از یک منبع می آید، اتاق تخت ظاهر خواهد شد و حتی فضاهای سفارشی زرق و برق دار ترین باد خواهد شد تا به دنبال کسل کننده و لغو کردن دعوت. "اگر شما یکنواخت نور اتاق، هیچ چیز به ایستادگی کردن،" توماس هشدار می دهد. او اصرار دارد که اتاق نیاز به "درام بصری" که به منظور ایجاد آن، "شما باید در مقابل داشته باشد."
اگر سطح نور یکنواخت باشد و یا تنها از یک منبع جاری شود، اتاق شما تخت ظاهر خواهد شد و حتی فضاهای بسیار زیبا و دکوراتیو شما هم کسالت آور جلوه خواهد نمود. فضای شما نیاز به یک " دارم و تضاد بصری" دارد.

"درام و تضاد بصری"
ایجاد تضاد و تقابل هدف اصلی از طراحی روشنایی است و با معرفی و اختصاص درجات و لایه ها گوناگون نور به هر اتاق به دست می آید. این لایه ها با خود تعاریف و زبان متفاوتی برای محیط کار و منزل شما دارد. برای مثال، در یک اتاق ناهار خوری لوستری مناسب می تواند نورلازم برای محیط شما را فراهم کند، در حالی که یک نور اسپات  رومیزی که دارای بازو های متحرک است احتمالا می تواند به عنوان یک نور کار مناسب در محیط کار به شما خدمت کند.
گرچه نور طبیعی محیط ( مثال نور خورشید ) که به معمولا به عنوان نور عمومی اتاق عمل می کند،اما بهتر است که شما آن را به عنوان منبع اصلی نور فرض نکنید. کنترل همین منابع طبیعی نور هم بخشی از بدنه طراحی نور در ساعات مختلف شبانه روز است.
منابع نور اصلی و فرعی هریک وظیفه ای به عهده دارند، اگر قرار است منابع اصلی نور 6 قسمت از 10 قسمت سطح نور محیط را روشن کنند نورهای  جانبی و فرعی وظیفه روشن کردن حدود 4 قسمت باقی مانده را دارند.
این لایه های نور بسته به فرد و ویژگی های منحصر به فرد هر اتاق ، مانند اندازه اتاق، ارتفاع سقف، ویژگی های معماری، دکوراسیون داخلی، قدرت لامپ ها، مقدار نور طبیعی در دسترس و فضاهای قابل استفاده متفاوت خواهد بود.
برداشت اشتباه و متداول اکثر مردم یعنی خرید و نصب یک لوستر پراز نور به عنوان منبع اولیه و اصلی نور برای یک اتاق ، تمامی ارزش های زیبایی شناسی ، هنری و احساسی یک اتاق را نابود می کند. تابشی خیره کننده که مانند خورشید ، لطافت و زیبایی اشیائ تزیینی واحجام و اجسام تشکیل دهنده یک اتاق را نابود می کند.

از کجا شروع کنیم
برای ایجاد یک درام بصری در خانه خود ، با تعیین عملکرد و اجزائ هر یک از اتاق ها آغاز کنید. این سوالات را بپرسید:
چقدر نور برای این محیط نیاز دارید؟
چه ویژگی های منحصر به فردی در این اتاق هست که می خواهید به برجسته شوند؟
ظایف شما در آن اتاق کدامند؟
چه نوع چراغ هایی از دیدگاه معماری قابل اجراست؟
به عنوان آخرین سوال، بافت سقف و دیوار شما از چه جنس و بافتی ساخته شده است؟
برای مثال اگر بدنه شومینه شما از جنس سنگ آنتیک یا سنگ تیشه خورده است بدیهی است که شما برای نمایش بهتر این بدنه یعنی برجسته تر کردن بافت خاص آن به جای نور مستقیم ، نیاز به نورهای زاویه دار دارید تا عمق و هویت این نوع سنگ را به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارد.چرخش تابش نور( زاویه دار ) به احجام متخلخل ، نتیجه ای بسیار جالب در پی دارد، ایجاد خطوط و تضاد بسیار جذاب نور و سایه و اثری دراماتیک.
هنگامی که شما تعیین کرده اند که از انواع روشنایی شما نیاز دارید، شما می توانید خرید خود را برای مطابقت با دکور آغاز خواهد شد. محیط معمولی، وظیفه و لهجه چراغ شکستن شرح زیر است:
لوستر آویز، لامپ های مطالعه، ریسمان های نور مخفی، لامپ های متمرکز، آباژورها، چراغ های دیواری و باغچه ای و بسیاری از منابع نوری دیگر، همگی متناسب با کاربرد های مناسب خود ترکیبی چشم نواز را در کنار هم ایجاد می کنند، ترکیبی که در تعادل و تقابل اشکال متفاوت منابع نوری، بدون ایجاد ناهنجاری نوری یا به عبارتی فتنه بصری به خلق فضاهای مناسب و کاربردی پرداخته و معنا بخش طراحی روشنایی خواهند بود.

مصرف انرژی بهینه
در پایان با توجه به تمامی جنبه های با ارزش زیبایی در طراحی نور ، مصرف انرژی و میزان برق مصرفی و هزینه تمام شده آن از نکات بسیار مهم و قابل توجه می باشد.مرقون به صرفه بودن ، دوام و گارانتی و استاندار چراغ های مصرفی از جمله نکات کاملا ضروری برای انتخاب و خرید این نوع محصولات می باشد.

ارزش افزوده
همانطور که اشاره شد، حالا شما منزل خود را یک ورزشگاه با نورهای فوق العاده نمی بینید، حالا اگر شما قصد بازسازی منزل خود را داری، با استفاده از نورهای کارآمد و بهینه ، هم به زیبایی و آرامش بیشتر دسترسی دارید و هم با صرفه جویی در مصرف آگاهانه انرژی مزایای رقابتی منزل خود را فراهم ساخته اید. بر اساس یک نظرسنجی از مشاوران املاک، خریداران نظر مثبتی به خانه های بازسازی شده که  به مصرف بهینه انرژی توجه کرده اند در بازار مسکن جدید دارند. مشاوران مسکن اطمینان دارند که توجه به طراحی و نوآوری استادانه در طراحی نور و روشنایی شرایط مناسب رقابتی را برای سازندگان و کسانی که قصد بازسازی منازل خود را دارند ایجاد می نماید.

معماری و دکوراسیون داخلی
بازسازی و نوسازی
طراحی و اجرای نما
روف گاردن
محوطه سازی
طراحی و اجرای آبنما
مشارکت در ساخت

با برندا به خانه و کاشانه خود رنگی دیگر بدهید. هر روز یک روز تازه است منزل و محل کار شما تازگی را برای زندگی شما به
  .ارمغان می آورد    
مدیریت کیفیت ، زمان و هزینه با برندا   
معماری و دکوراسیون داخلی
بازسازی و نوسازی
طراحی و اجرای نما
روف گاردن
محوطه سازی
طراحی و اجرای آبنما
مشارکت در ساخت

با برندا به خانه و کاشانه خود رنگی دیگر بدهید. هر روز یک روز تازه است منزل و محل کار شما تازگی را برای زندگی شما به
.ارمغان می آورد
مدیریت کیفیت ، زمان و هزینه با برندا   


باز نشر مطالب این سایت فقط
با ذکر نام این سایت مجاز می باشد
All Rights Reserved - 2017
Create by Famfan Ins.

باز نشر مطالب این سایت فقط
با ذکر نام این سایت مجاز می باشد
All Rights Reserved - 2017
Create by Famfan Ins.

باز نشر مطالب این سایت فقط
با ذکر نام این سایت مجاز می باشد
All Rights Reserved - 2017
Create by Famfan Ins.

باز نشر مطالب این سایت فقط
با ذکر نام این سایت مجاز می باشد
All Rights Reserved - 2017
Create by Famfan Ins.

باز نشر مطالب این سایت فقط
با ذکر نام این سایت مجاز می باشد
All Rights Reserved - 2017
Create by Famfan Ins.

باز نشر مطالب این سایت فقط
با ذکر نام این سایت مجاز می باشد
All Rights Reserved - 2017
Create by Famfan Ins.


Back to content | Back to main menu